Akdeniz Üniversitesi

 

 

 

 

 

  STAJ PUANTAJ ÇİZELGELERİ

(PDF FORMATINDADIR, BİLGİSAYARINIZA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ)

 

 

 

 STAJ UYGULAMALARI İLE İLGİLİ
SIK SORULAN SORULAR

 

1.      STAJ YAPMAK ZORUNLU MU?
Akdeniz Üniversitesi Senatosu kararıyla: 21 Mayıs 2010 tarihinden itibaren Meslek Yüksekokulumuzdaki programlarda ve tüm öğrenciler için “Zorunlu Staj” “İsteğe Bağlı” hale dönüştürülmüştür.

Ancak 2014 yılında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile YÖK arasında yapılan protokol gereği bünyemizdeki Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Ön Lisans öğrencileri hazırlık sınıfından sonra en erken 1. sınıfı bitirdiklerinde, yaz aylarına programlanmak üzere 30 iş günü olmak kaydıyla staj yapmak zorundadırlar, aksi taktirde mezuniyete hak kazanamazlar.

İsteğe bağlı stajyer öğrenci kontenjanları ise İş kazaları ve Meslek Hastalıklarını kapsayan SGK prim ödemeleri zorunluluğu nedeniyle her yıl Yükseokulumuz bütçesine göre belirlenmekte olduğundan, uygun olup olmadığı konusunda sınıf danışmanınız veya program koordinatörünüzden güz yarıyılı sonunda bilgi almanız mümkündür.

2.      PROGRAMIMDA ZORUNLU STAJ YOK ve BEN DE İSTEĞE BAĞLI STAJ YAPMAK İSTEMİYORUM. HERHANGİ BİR İŞLEM YAPMAM GEREKİYOR MU?
Hayır.

3.      STAJ YAPMAZSAM NE OLUR?
İsteğe bağlı stajlarda staj yapılsa da yapılmasa da; not ortalamasına, GANO’ya etkisi yoktur. Ancak eğer e-örenci sisteminde staj'ı seçmiş ve o yaz bu stajı başarılı olarak tamamlayamamamışsanız, yüksekokulumuz staj kurulunca stajınız başarısız sayılacak ve bu alınmış bir dersi geçememek anlamına geleceğinden mezuniyet hakkını elde edemeyeceksiniz.

4. BEN ZATEN BİR İŞYERİNDE ÇALIŞIYORUM STAJIMI BURADA YAPABİLİR MİYİM?

Eğer yüksekokul kontenjanı yetersizse yapamazsınız.

5. STAJDAN BAŞARISIZ OLMUŞTUM. BU YIL YAPABİLİR MİYİM?
Eğer kayıtlı olduğunuz programda zorunlu staj uygulaması varsa zaten bu başarısız stajınızı tekrar etmek zorundasınız.

6.  YAZOKULU İLE BİRLİKTE STAJ YAPABİLİR MİYİM?
Hayır.

6.  YAZ OKULUNDAN SONRA STAJ YAPABİLİR MİYİM?
Hayır.

7.  STAJ YAPACAĞIM İŞYERİ SİGORTALI OLUP OLMAYACAĞIMIZI SORUYOR, NE CEVAP VERMELİYİM?
5510 sayılı yasa gereğince staj başvurusunda bulunan öğrencinin 30 işgünü için “iş kazası ve meslek hastalıkları sigorta primleri”nin ödeme yükümlüsü Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü’dür. İşyeri yetkilisi tarafından formun ilgili alanının onaylanıp, belgenin öğrenci ile okula ulaştırılmasından sonra; SGK e-bildirge üzerinden, ilgili tarihleri kapsayan Sosyal Güvenlik Girişi üniversitemizce yapılacaktır. Bu konu ile ilgili bilgi zaten başvuru formunun üzerinde Yüksekokul Müdürümüz tarafından imzalanmış şekilde yer almaktadır. İş yeri yetkilisinin formu okuması yeterli olacaktır. Bunun dışında okulumuz başka bir yazı veya belge vermemektedir.

8.  BEN ZATEN SİGORTALI OLARAK BİR İŞYERİNDE ÇALIŞIYORUM VEYA DAHA ÖNCE SİGORTA GİRİŞİM VARDI. STAJ YAPMAK İSTERSEM YİNE DE SİGORTALANACAK MIYIM?
Üniversitemiz, yasada belirtildiği için “Stajyer Öğrenci” olacağınızdan sizi sadece “iş kazası ve meslek hastalıkları”na karşı sigortalayacaktır. Bu sigorta emeklilik veya sağlık hizmetlerinden yaralanmanızı sağlamaz veya eğer hali hazırda sigortalı olarak çalışıyorsanız bu haklarınızdan yararlanmanızı engellemez.

9.  STAJIM İÇİN YAPILACAK SİGORTA BURS DURUMUMU ETKİLER Mİ?
Hayır etkilemez. Çünkü sadece 30 gün için “iş ve meslek hastalıkları”na karşı stajyer olarak sigortalanmış olacaksınız. Bu sigorta kapsamına emeklilik, sağlık güvencesi gibi haller girmemektedir.

10.  STAJ İÇİN ÜCRET ALACAK MIYIM?
Akdeniz Üniversitesi staj yapan öğrencilerine herhangi bir ödeme yapmamaktadır. Ancak staj yapılan bazı özel kuruluşlar belli bir miktar ücret veya ulaşım/yemek imkânı yaratmaktadır. Bu tamamen öğrenci ile staj yapacağı kurum arasındaki anlaşmaya bağlıdır.

11.  STAJIMA BAŞLAMIŞTIM AMA BİR SÜRE SONRA İŞ YERİNDEN ÇIKARILDIM VEYA STAJI BIRAKMAK ZORUNDA KALDIM. ŞİMDİ NE OLACAK?
Eğer stajınıza başladıktan bir süre sonra stajınızı yaptığınız işyerinden çıkarılırsanız, SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MÜDÜRLÜĞÜ’ne hitaben bunun nedeninin belirten bir dilekçeyi işyeri yetkilinizin onayı ile ÖĞRENCİ İŞLERİ BÜROSU’na getiriniz. Durumunuza daha sonra staj kurulu tarafından karar verilecektir.

12.  PUANTAJ ÇİZELGESİ NEDİR?
Puantaj çizelgeleri bir nevi yoklama çizelgesi niteliğindedir. Bir kişinin hangi günler işe gittiğini ve belirtilen dönemde toplam kaç gün çalıştığını gösterir. Bu çizelgeler SGK primlerinin yatırılması için gereken hesaplamalarda kullanılır, yani o kişi için kaç günlük ve hangi günler için prim yatırılacağını gösterir.

13.  PUANTAJ ÇİZELGESİNİ ZAMANINDA GETİRMEZSEM NE OLUR?
Puantaj çizelgelerini zamanında getirmeyen öğrencilerin stajı, 30 günü tamamlamış bile olsalar geçersiz sayılır. Bu nedenle emeklerinizin boşa gitmemesi için çizelgeler üzerindeki açıklamaları dikkatlice okuyunuz ve teslim tarihlerinin kaçırmayınız.

14.  PUANTAJ ÇİZELGELERİMİ NE ZAMAN OKULA ULAŞTIRMALIYIM

“PUANTAJ ÇİZELGESİ”nin stajınıza başlayacağınız günü kapsayan döneme ait olan sayfasını; çalıştığınız gün kadarı işaretlenmiş olarak işyerinize doldurtup, yetkililere onaylatarak elden veya kargo/posta ile en geç 4 gün içinde SBMYO ÖĞRENCİ İŞLERİ BÜROSU’na (hocalarınıza veya başka bir birime değil) teslim edin veya gönderin. Bu konu ile ilgili gerekli açıklamaları Puantaj Çizelgesi sayfalarında da bulabilirsiniz.

30 işgününü tamamlamak üzere kalan süre için de bir sonraki döneme ait ikinci puantaj çizelgenizi aynı şekilde  doldurup, onaylatıp, stajınızın bittiği günden yine en geç 4 gün sonra okulunuzda olacak şekilde okulunuza ulaştırın. (yani 30 işgününü doldurduktan en geç 4 gün sonra, yaz tatilinin bitmesini beklemeden 1 günlük bile olsa).

15.  STAJ DOSYAMI KİME, NE ZAMAN ve NASIL TESLİM EDECEĞİM?
Staj dosyalarının teslimi en geç 2015-2016 Akademik Yılı Güz Dönemi’nin ilk haftası olan EKLE-SİL HAFTASI’nda (hafta boyunca) yapılacaktır. Dosyalarınızı Sınıf Danışmanınız veya Program Koordinatörü’nüze bu haftanın iş günleri boyunca teslim edebilirsiniz. Buna göre dosya teslimini elden yapabileceğiniz gibi eğer Sınıf Danışmanı veya Program Koordinatörü’nüz kabul ederse kargo veya posta yolu ile de yapabilirsiniz. Bu konudaki bilgileri Sınıf Danışmanı veya Program Koordinatörü’nüzle irtibata geçerek onlardan öğreniniz.

16.  STAJ DEĞERLENDİRME SINAVI YAPILACAK MI?
Değerlendirmeler tamamen Sınıf Danışmanlarınız ve Program Koordinatörü’nüzden oluşan PROGRAM STAJ KOMİSYONU tarafından yapılacaktır. Değerlendirme şekline de (sözlü veya dosya üzerinden) yine bu komisyon karar verecektir.

17.  STAJ DOSYAMI BELİRTİLEN TARİHTE TESLİM ETMEZSEM NE OLUR?
Eğer dosyanızı mazeretsiz olarak en geç 2015/2016 Akademik Yılı Güz Dönemi’nin ilk haftası olan EKLE-SİL HAFTASI’nda getirmezseniz, daha sonraki haftalarda kabul edilmeyecek ve stajınız iptal edilecektir. Mazeretiniz olduğunu düşünüyorsanız bu mazeretinizi özür sınavlarında yapıldığı gibi sağlık heyeti raporu, ölüm belgesi vs. ile belgelendirmek zorundasınız.

Sayfa Özeti: Staj Bilgileri

Sayfa Açıklaması: Sosyal Bilimler MYO 2009

Anahtar Kelimeler:

__________________________________________________________________________________________________

Bu sayfa en iyi 1280x1024 çözünürlükte Mozilla/Firefox ile izlenir.