Akdeniz Üniversitesi

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

STAJ TAKVİMİ

2014 staj takvimi STAJ UYGULAMALARI İLE İLGİLİ
SIK SORULAN SORULAR

 

1.      STAJ YAPMAK ZORUNLU MU?
Akdeniz Üniversitesi Senatosu kararıyla: 21 Mayıs 2010 tarihinden itibaren Meslek Yüksekokulumuzdaki tüm programlarda ve tüm öğrenciler için “Zorunlu Staj” “İsteğe Bağlı” hale dönüştürülmüştür.

2.      STAJ YAPMAK İSTEMİYORUM. HERHANGİ BİR İŞLEM YAPMAM GEREKİYOR MU?
Hayır.

3.      STAJ YAPMAZSAM NE OLUR?
Staj yapılsa da yapılmasa da; not ortalamasına, GANO’ya, mezuniyet durumuna vs. etkisi yoktur.

4.      STAJ YAPARSAM BANA NASIL BİR FAYDASI OLACAK?
Staj yapmak öncelikle mesleki gelişiminiz, mezun olduktan sonra iş bulabilme imkânlarınızın arttırılması açısından önemlidir. Nitekim birçok öğrencimiz, mezun olduktan sonra staj yapmış oldukları işletmelerde istihdam edilebilmektedirler. Bu şekilde terfi olanakları ve hızı da artmaktadır.

Ayrıca staj yapan öğrencilerimizin transkriptlerinde (not dökümünde) stajının başarı ile tamamlandığına dair bir ibare yer alacak bu da iş başvurularınızda özgeçmiş oluştururken veya başvuru yapılan işyeri tarafından staj yapılıp yapılmadığının belgelenmesi istenirse kullanılabilecektir.

Sonuçta staj yapmak, mezun olduktan sonra iş bulmanızda size yardımcı olabilecek önemli bir faaliyettir.

5.      NERELERDE STAJ YAPABİLİRİM?
Normal şartlar altına hangi programın öğrencisi iseniz o programın özelliklerini içeren konularında faaliyet gösteren yerlerde staj yapmanız gerekmektedir. Örneğin Pazarlama Programı öğrencisi iseniz pazarlama ile ilgili bir firmada staj yapmanız gerekmektir. Çünkü staj yapmanın amacı okulda almış olduğunuz teorik mesleki eğitimin iş hayatındaki uygulamalarını bizzat yaşayabilmektir.

Ancak staj yerinizle ilgili son kararı sınıf danışmanlarınıza veya program koordinatörlerinizden alacığınız bilgilere göre vermeniz gerekir. Kısacası nerelerde staj yapabileceğinizi sınıf danışmanlarınıza veya program koordinatörlerinize resmi başvuruyu yapman önce mutlaka sorunuz.

6.      STAJ YERİMİ NASIL BULACAĞIM?
Öğrenci staj yapmayı istediği firmalar ile ilgili ön araştırmaları öncelikle kendisi yapar. Sınıf Danışmanlarınız veya Program Koordinatörleriniz tarafından size belirtilmiş özelliklere sahip firma/kurum/kuruluşlarla yüz yüze veya yazışarak görüşmeler yapmalı, bu firmalara durumu anlatıp staj için kendileri ile çalışmak istediğinizi belirtmelisiniz.

Dilerseniz Rektörlük bünyesinde faaliyet gösteren AKGİM (Akdeniz Üniversitesi Kariyer Geliştirme ve İş Merkezi) Müdürlüğünden destek alabilirsiniz.

7.      STAJ YERİ BULAMADIM NE YAPMALIYIM?
27 Mayıs 2013  tarihine kadar öğrencinin mutlaka staj yerini belirlemiş olması gerekir. Bu tarihe kadar staj yerini hala bulamamış öğrenciler staj yapamazlar.

8.      BEN ZATEN BİR İŞYERİNDE ÇALIŞIYORUM STAJIMI BURADA YAPABİLİR MİYİM?
Evet, eğer isterseniz yapabilirsiniz. Bir işyerinde ücretli olarak çalışmakta olanlar ve bu durumunu; maaş bordrosu, ücret belgesi, kurum kimliği, resmi yazı vs. ile belgeleyenler program koordinatörleri veya sınıf danışmanları da kabul ederse öğrencilerimizin hali hazırda çalışmakta oldukları işletmelerde staj yapmalarında sakınca yoktur.

Ancak okumakta olduğunuz programla çalışmakta olduğunuz kurum/kuruluş/işyeri’nin faaliyet alanın uyuşmayabilir (örneğin Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı’nda okuyan bir öğrencinin, bir mali müşavirin yanında ücretli çalışıyor olması gibi). Böyle bir durumunuz varsa staj dosyasının nasıl doldurulması gerektiği gibi konularda sınıf danışmanlarınız veya program koordinatörünüzle staja başlamadan önce mutlaka görüşmelisiniz.

9.      HERHANGİ BİR NEDENDEN DOLAYI “STAJ BAŞVURU FORMU”NU İSTENİLEN ŞEKİLDE VE/VEYA BELİRTİLEN TARİHTE GETİRMEZSEM NE OLUR?
Özür sınavlarının uygulandığı haller haricinde herhangi bir nedenden ötürü; ilgili alanları doldurulmamış, eksik, okunaksız, imzalanmamış, onaylanmış bir formla veya 27 Mayıs 2013 tarihinden sonra program koordinatörüne veya sınıf danışmanına ulaşan formlarla yapılan başvurular kabul edilmeyecek bu öğrenciler staj yapmamış sayılacaktır.

10.  STAJA BAŞLAYIP BAŞLAYAMAYACAĞIMI YANİ STAJ BAŞVURUMUN KABUL EDİLİP EDİLMEDİĞİNİ NASIL ANLARIM?
Staj başvuru formunuzu usulüne uygun, tarihini geçirmeden ve eksiksiz olarak Sınıf danışmanınıza veya program koordinatörünüze teslim ettiğinizde staj başvurunuz kabul edilmiş sayılır.

11.  STAJ BAŞVURU FORMUMU GEREKTİĞİ ŞEKİLDE DOLDURUP, ONAYLATIP BELİRTİLEN TARİHTE SINIF DANIŞMANIMA VEYA PROGRAM KOORDİNATÖRÜME VERDİM. PEKİ, BU FORMLARDAN BİRİNİ DAHA SONRA GERİ ALACAK MIYIM, ALACAKSAM KİMDEN VE NE ZAMAN ALACAĞIM?
Eğer dilerseniz veya staj yapacağınız işyeriniz sizden talep ederse; daha önce Sınıf Danışmanı veya Program Koordinatörü’nüze teslim ettiğiniz İş Yeri Başvuru Formları’ndan birini, SGK girişiniz yapılmış olarak 3 Haziran 2013 tarihinden sonra, ÖĞRENCİ İŞLERİ BÜROSUN’DAN teslim alabilirsiniz. İstemezseniz zorunluluk yoktur.

12.  GEÇEN YIL STAJ YAPMAMIŞTIM VEYA STAJDAN BAŞARISIZ OLMUŞTUM. BU YIL YAPABİLİR MİYİM?
Haziran 2013 itibariyle mezun olacaksanız öğrenciliğiniz sona ereceğinden staj yapamazsınız. En erken Şubat 2014 tarihinde mezun olabilecekseniz ve eğer staj yapmaya istekli iseniz staj yapabilirsiniz.

13.  KİMLER STAJ YAPAMAZ?
Yaz okuluna gelecekler, Haziran 2013 itibariyle mezun olacaklar, 2012–2013 Akademik Yılı Güz ve/veya Bahar Dönemlerinde herhangi bir veya daha fazla dersten devamsızlıktan kalmış olanlar, ikinci kez staj yapmak isteyenler, harcını yatırmayanlar, bu yarıyıl için ders kaydını yaptırmayanlar staj yapamazlar.

14.  STAJA İSTEDİĞİM TARİHTE BAŞLAYABİLİR MİYİM?
Stajınıza akademik takvim gereği sadece 15 Haziran 2013 tarihinde başlayabilirsiniz. Daha önce ve sonra başlayamazsınız.

15.  STAJIMI KAÇ GÜN YAPACAĞIM ve NE ZAMAN BİTECEK?
Yönetmelik gereği öğrencilerimizin en az 30 işgünü staj yapmaları gerekmektedir
. 30 işgünü tamamlandığında staj bitmiş olur.

Bu 30 gün için “iş kazası ve meslek hastalıkları sigorta prim” Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü tarafından ödenecektir. Dileyen öğrenciler en az 30 işgününden daha uzun süre de staj yapabilirler. Ancak 30 günün üzerindeki stajlarda üniversitemiz sigorta primlerini ödeyemeyecektir. 30 günden daha uzun süreli staj yapmak isteyen öğrencilerimizin bu durumu bilmeleri ve staj yaptıkları işletmeye bu durumu bildirmeleri gerekmektedir.

Bu arada Puantaj Çizelgeleri ve Staj Dosyasının 30 gün üzerinden doldurulması yeterlidir, 30 günden fazla staj yapan/yapmak isteyen öğrencilerimizin daha sonraki günler için bu evrakları doldurması ya da düzenlemesine gerek yoktur.

16.  STAJIMA BAŞLADIM ANCAK DAHA SONRA VAZGEÇTİM veya HERHANGİ BİR MAZERETİM OLMADIĞI HALDE TAMAMLAMADIM/TAMAMLAYAMADIM. NE YAPMAMAM GEREKİR?
Herhangi bir nedenden ötürü geçerli bir mazeretiniz yokken stajınıza başlayıp tamamlamazsanız stajınız geçersiz sayılır. Bunun için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Puantajınızı okula göndermemeniz yeterlidir.

17.  STAJIMIN İLK 10 VEYA 15 GÜNÜNÜ YAZOKULUNDAN ÖNCE, KALANLARI DA YAZOKULU BİTTİĞİNDE YAPABİLİR MİYİM, YANİ STAJA ARA VEREBİLİR MİYİM?
Hayır yapamazsınız. Stajlar başladıktan sonra; zorunlu sağlık sorunları (kaza, hastalık vs.), birinci derece yakınların vefatı (anne, baba, kardeş) etmesi, doğal afetler gibi olağanüstü durumların dışında ara verilemez. Eğer bu nedenlerden ötürü ara vermek zorunda kalırsanız da durumunuzu resmi belgelerle ispatlamak zorundasınız.

18.  YAZOKULU İLE BİRLİKTE STAJ YAPABİLİR MİYİM?
Hayır.

19.  YAZ OKULUNDAN SONRA STAJ YAPABİLİR MİYİM?
Hayır.

20.  STAJIMI ANTALYA DIŞINDA YAPMAK İSTİYORUM, BU MÜMKÜN MÜ?
Staj yerinizin yurtdışında olmaması kaydıyla evet.

21.  STAJ DOSYAMI NASIL DOLDURACAĞIM?
Staj dosyasının doldurulması ile ilgili açıklamalar hem SBMYO web sitesinden indirmiş olduğunuz staj dosyası dokümanın iç sayfalarında hem de sonundaki kısımlarda yer almaktadır dikkatlice okuyun. Yine de anlamadığınız kısımlarla ilgili sorularınız varsa bu soruları sınıf danışmanlarınıza veya program koordinatörlerinize sorabilirsiniz.

22.  STAJ YAPACAĞIM İŞYERİ SİGORTALI OLUP OLMAYACAĞIMIZI SORUYOR, NE CEVAP VERMELİYİM?
5510 sayılı yasa gereğince staj başvurusunda bulunan öğrencinin 30 işgünü için “iş kazası ve meslek hastalıkları sigorta primleri”nin ödeme yükümlüsü Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü’dür. İşyeri yetkilisi tarafından formun ilgili alanının onaylanıp, belgenin öğrenci ile okula ulaştırılmasından sonra; SGK e-bildirge üzerinden, ilgili tarihleri kapsayan Sosyal Güvenlik Girişi üniversitemizce yapılacaktır. Bu konu ile ilgili bilgi zaten başvuru formunun üzerinde Yüksekokul Müdürümüz tarafından imzalanmış şekilde yer almaktadır. İş yeri yetkilisinin formu okuması yeterli olacaktır. Bunun dışında okulumuz başka bir yazı veya belge vermemektedir.

23.  BEN ZATEN SİGORTALI OLARAK BİR İŞYERİNDE ÇALIŞIYORUM VEYA DAHA ÖNCE SİGORTA GİRİŞİM VARDI. STAJ YAPMAK İSTERSEM YİNE DE SİGORTALANACAK MIYIM?
Üniversitemiz, yasada belirtildiği için “Stajyer Öğrenci” olacağınızdan sizi sadece “iş kazası ve meslek hastalıkları”na karşı sigortalayacaktır. Bu sigorta emeklilik veya sağlık hizmetlerinden yaralanmanızı sağlamaz veya eğer hali hazırda sigortalı olarak çalışıyorsanız bu haklarınızdan yararlanmanızı engellemez.

24.  STAJIM İÇİN YAPILACAK SİGORTA BURS DURUMUMU ETKİLER Mİ?
Hayır etkilemez. Çünkü sadece 30 gün için “iş ve meslek hastalıkları”na karşı stajyer olarak sigortalanmış olacaksınız. Bu sigorta kapsamına emeklilik, sağlık güvencesi gibi haller girmemektedir.

25.  STAJ İÇİN ÜCRET ALACAK MIYIM?
Akdeniz Üniversitesi staj yapan öğrencilerine herhangi bir ödeme yapmamaktadır. Ancak staj yapılan bazı özel kuruluşlar belli bir miktar ücret veya ulaşım/yemek imkânı yaratmaktadır. Bu tamamen öğrenci ile staj yapacağı kurum arasındaki anlaşmaya bağlıdır.

26.  STAJIMA BAŞLAMAK ÜZERE HER ŞEYİMİ HAZIRLAMIŞTIM AMA SON ANDA BİR SORUN ÇIKTI BAŞLAYAMADIM. ŞİMDİ NE YAPMALIYIM?
Eğer bu durum 15 Haziran 2013 tarihinden önce gerçekleşirse, bu tarihte başlayabilecek şekilde yeni bir staj yeri bularak, bu durumu bir dilekçe ile ÖĞRENCİ İŞLERİ BÜROSU’na bildiriniz.

Eğer 15 Haziran 2013 ’de stajınıza başlayamazsanız bu tarihten sonra başlayamayacağınızdan stajınız iptal olur. Herhangi bir bildirimde bulunmanızda gerek yoktur, puantajınızı göndermemeniz yeterlidir.

27.  STAJIMA BAŞLAMIŞTIM AMA BİR SÜRE SONRA İŞ YERİNDEN ÇIKARILDIM VEYA STAJI BIRAKMAK ZORUNDA KALDIM. ŞİMDİ NE OLACAK?
Eğer stajınıza başladıktan bir süre sonra stajınızı yaptığınız işyerinden çıkarılırsanız, SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MÜDÜRLÜĞÜ’ne hitaben bunun nedeninin belirten bir dilekçeyi işyeri yetkilinizin onayı ile ÖĞRENCİ İŞLERİ BÜROSU’na getiriniz. Durumunuza daha sonra staj kurulu tarafından karar verilecektir.

28.  PUANTAJ ÇİZELGESİ NEDİR?
Puantaj çizelgeleri bir nevi yoklama çizelgesi niteliğindedir. Bir kişinin hangi günler işe gittiğini ve belirtilen dönemde toplam kaç gün çalıştığını gösterir. Bu çizelgeler primlerin yatırılması için gereken hesaplamalarda kullanılır, yani o kişi için kaç günlük ve hangi günler için prim yatırılacağını gösterir.

29.  PUANTAJ ÇİZELGESİNİ ZAMANINDA GETİRMEZSEM NE OLUR?
Puantaj çizelgelerini zamanında getirmeyen öğrencilerin stajı, 30 günü tamamlamış bile olsalar geçersiz sayılır. Bu nedenle emeklerinizin boşa gitmemesi için çizelgeler üzerindeki açıklamaları dikkatlice okuyunuz ve teslim tarihlerinin kaçırmayınız.

30.  PUANTAJ ÇİZELGELERİMİ NE ZAMAN OKULA ULAŞTIRMALIYIM

Excel formatında hazırlanmış ve Yüksekokulumuzun web sitesinden indirebileceğiniz “PUANTAJ ÇİZELGESİ”nin 15 Haziran–15 Temmuz dönemine ait olan sayfasını; işyerinize doldurtup, yetkililere onaylatarak elden veya kargo/posta ile en geç 18 Temmuz 2014 tarihinde SBMYO ÖĞRENCİ İŞLERİ BÜROSU’na (hocalarınıza veya başka bir birime değil) teslim edin veya gönderin. Bu konu ile ilgili gerekli açıklamaları Puantaj Çizelgesi dosyasında da bulabilirsiniz.

 

30 işgününü bu süreler içinde tamamlayamayan öğrenciler, ikinci puantaj çizelgenizi (16 Temmuz–16 Ağustos dönemi) stajınızın bittiği günden en geç 4 gün sonra okulunuzda olacak şekilde (yani 30 işgününü doldurduktan en geç 4 gün sonra, yaz tatilinin bitmesini beklemeden) 1 günlük bile olsa; doldurup, onaylatıp okulunuza ulaştırın. En geç bildirim 21 Ağustos 2014 tarihidir.

Yukarıda belirtilen bu kuralları her ne sebeple olursa olsun yerine getirmezseniz stajınız geçersiz sayılır...!!! Bu konu ile ilgili açıklamalar puantaj çizelgelerinin yer aldığı SBMYO Web sitesinde yer alan “Staj” linkindeki MS EXCEL olarak hazırlanmış “PUANTAJ ÇİZELGESİ” dosyasında mevcuttur dikkatle okuyun.

 

 

33.  STAJ DOSYAMI KİME VE NE ZAMAN TESLİM EDECEĞİM?
Staj dosyalarının teslimi 2014-2015 Akademik Yılı Güz Dönemi’nin ilk haftası olan EKLE-SİL HAFTASI’nda (hafta boyunca) yapılacaktır. Dosyalarınızı Sınıf Danışmanınız veya Program Koordinatörü’nüze bu haftanın iş günleri boyunca teslim edebilirsiniz. Daha önceki tarihlerde göndermeniz veya getirmeniz gerekmez.

34.  STAJ DOSYAMI NASIL TESLİM EDECEĞİM, DEĞERLENDİRME SINAVI YAPILACAK MI?
Değerlendirmeler tamamen Sınıf Danışmanlarınız ve Program Koordinatörü’nüzden oluşan PROGRAM STAJ KOMİSYONU tarafından yapılacaktır. Değerlendirme şekline de (sözlü veya dosya üzerinden) yine bu komisyon karar verecektir.

Buna göre dosya teslimini elden yapabileceğiniz gibi eğer Sınıf Danışmanı veya Program Koordinatörü’nüz kabul ederse kargo veya posta yolu ile de yapabilirsiniz. Bu konudaki bilgileri Sınıf Danışmanı veya Program Koordinatörü’nüzle irtibata geçerek onlardan öğreniniz.

35.  STAJ DOSYAMI BELİRTİLEN TARİHTE TESLİM ETMEZSEM NE OLUR?
Eğer dosyanızı mazeretsiz olarak en geç 2013/2014 Akademik Yılı Güz Dönemi’nin ilk haftası olan EKLE-SİL HAFTASI’nda getirmezseniz, daha sonraki haftalarda kabul edilmeyecek ve stajınız iptal edilecektir. Mazeretiniz olduğunu düşünüyorsanız bu mazeretinizi özür sınavlarında yapıldığı gibi sağlık heyeti raporu, ölüm belgesi vs. ile belgelendirmek zorundasınız.

Sayfa Özeti: Staj Bilgileri

Sayfa Açıklaması: Sosyal Bilimler MYO 2009

Anahtar Kelimeler:

  • Sosyal Bilimler MYO

__________________________________________________________________________________________________

Bu sayfa en iyi 1280x1024 çözünürlükte Mozilla/Firefox ile izlenir.