Huzurevi Etkinliği

Akdeniz üniversitesi sosyal bilimler meslek yüksekokulu halkla ilişkiler ve tanıtım programı öğrencileri Fethi Bayçın  huzurevi sakinleri için ‘Perdeden Maziye Esintiler’ projesiyle oldukça farklı ve anlamlı bir çalışmaya  imza attı.

Üniversiteli gençler  Fethi Bayçın huzurevi sakinlerinin geçmişe olan özlemlerini bir nebze olsa da dindirmek ve keyifli anlar yaşamalarını sağlamak amacıyla yazlık sinema olarak da kullanılabilecek şekilde sinema sistemi kurarak büyükleriyle beraber  film izlediler. Kurdukları sinema sistemini huzurevine hediye ettiler.

 Özellikle 1970’li yıllarda Türkiye’de oldukça yaygın olan ve büyük ilgi gören yazlık sinema fikrinden yola çıkan üniversiteliler, o dönemlerde çocukluk ya da gençlik çağında olan huzurevi sakinlerinin mazideki güzel anılarını canlandırmak için harekete geçtiler. Öğrenciler proje kapsamında hediye edilecek ekipmanları sağlamak amacıyla bir müzik dinletisi etkinliği gerçekleştirdiler. Söz konusu etkinlikten elde edilen gelirin yanı sıra Detay Mobilya’nın da desteğiyle  sinema sistemi için gerekli olan teçhizat sağlandı. 

18 Mayıs Perşembe akşamı gerçekleştirilen ve kuşakları bir araya getiren  organizasyon büyük ilgi gördü. Huzurevine büyük bir heyecan ve mutlulukla giden öğrenciler,  sinema  keyfinden önce huzurevi sakinleriyle kimi zaman duygusal kimi zaman eğlenceli anlar geçirdi ve kendi  el emekleriyle yapmış oldukları takı ve tespihleri hediye ettiler. Gerçekleştirilen güzel sohbetlerin ardından büyüklerin tercihiyle, Yeşilçam klasiklerinden olan Neşeli Günler filmi izlendi. Film gösteriminden önce öğrencilerin çekmiş oldukları ve huzurevinde kalan büyüklerinin kendileri için ne anlam ifade ettiğini ve onlara olan sevgi ve saygılarını anlatan bir video gösterimi yapıldı. Film esnasında sık sık ‘Bizleri maziye götürdünüz.’ diyen huzurevi sakinlerinin kahkahaları eksik olmadı.  

Söz konusu projenin koordinatörlüğünü yapan Öğr. Gör. Özlem Mansuroğlu  ‘Büyüklerimiz kültürümüzü,  kimliğimizi, bizi biz yapan değerleri geçmişten alıp bizlere aktaran en değerli varlıklarımızdır. Bu projeyle amacımız öncelikle onları, özlemini çektikleri günlere kısa süreli de olsa geri götürmektir. Bir diğer amacımız da  öğrencilerimizin;  varlığımızı borçlu olduğumuz, kimliğimizin oluşmasında anahtar rol oynayan büyüklerimize vefa borcumuz ve sorumluluklarımız konusunda farkındalık düzeylerini arttırmaktır.’ dedi.

 Fethi Bayçın Huzurevi’nde görevli amir Muhammed Yılmaz ; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak Türkiye’nin en büyük ailesi olduklarını burada bulunan insanların rahatı ve mutluluğu için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını üstlenmiş oldukları sorumluluğun ancak sevgiyle taşınabileceğini ifade ederek  böylesi etkinlikleri çok büyük bir mutluluk ve takdirle karşıladıklarını belirtti.

Ziyaret esnasında bütün samimiyet ve nezaketleriyle öğrencileri  ağırlayan huzurevi sakinleri gençlerle yan yana film izlemenin kendilerini çok mutlu ettiğini,  bu tür ziyaretlerin onları çok mutlu ettiğini hatırlanmanın, değer görmenin çok önemli olduğunu belirttiler.  

0

Misyon

Bilim ve teknolojiyi etkin kullanarak araştırma ve eğitim hizmetlerini geliştirerek, çağın ve mesleğin gerektirdiği bilgi düzeyine ve meslek ahlakına sahip, toplum bilinci gelişmiş, ülke çıkarlarını gözeten, ulusal ve uluslararası düzeyde nitelikli insan gücü yetiştirmektir.

Vizyon

Uluslararası standartlara uygun nitelikli insan gücü yetiştirerek çağı yakalayan, gelişmeye açık, iş dünyasının gereksini ve isteklerini karşılayabilecek düzeyde, rekabet gücü olan ve benzer alanda eğitim veren okullar arasında sanayi ve hizmet sektörünün tercih ettiği; ulusal ve uluslar arası saygınlığı olan bir eğitim kurumu olmaktır.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi - Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, Bayındır Mahallesi, Palmiye Caddesi, Çallı Mevki 07070 - Muratpaşa / ANTALYA
Tel: +90 242 346 30 30 - (PBX)
Tel: +90 242 345 95 28 - (Belgegeçer / FAX)